Menüü
Monday, 30. September 2024

„Vahel polegi vaja kaugele minna, et saada väärt kogemust. Oluline on anda endale võimalus.“ 

Academia õpiränne annab karjääriteenuste valdkonna professionaalidele võimaluse tutvuda karjääriteenustega Euroopas ja tuua kaasa oma töösse uusi metoodikaid. Sel kevadel osales üheksa Euroopa riigi õpirändes 13 Eesti karjäärispetsialisti. Kokku on rändajaid aastal 2024 ligi 200. 

Academia Eesti õpirände nädalat külastas karjäärispetsialisti kaheksast Euroopa riigist ning teema oli „Mitmekultuurilisus, õpi- ja tööränne karjäärikujundamise kontekstis“. Kutsusime sinna ka ühe eestlase. Annemai Joab on karjäärinõustaja Töötukassa Võrumaa osakonnas ning see oli tema esimene õpirände kogemus. Järgnevalt saabki lugeda tema kogemuslugu. 

Keeleoskuse areng

„Juba mõnda aega tundsin vajadust keeleoskuse arendamiseks. Vaatasin pisut kadedusega kolleege, kes  on käinud Academia õpirändes ning jagasid põnevaid kogemusi julgustades teisi: „Minge, ka väga napi keeleoskusega saab hakkama!“. Olin üks nendest, kes sellegipoolest arvas, et oma riigi esindamiseks peab olema perfektne keeleoskus.  

Peab paika, kui tekib huvi, tulevad ka võimalused. Kogesin, kui tähtis on olla osa valdkonna võrgustikust, sest just karjäärinõustajate ühingu korraldatud üritusel, kus jagati taas Academia kogemuslugusid, sain pakkumise alustada oma õpirände teekonda Eestis.  

Otsustasin programmist võtta võimalikult palju, et sellest oleks praktilist kasu. Esimene samm oli iseseisev e-kursuse läbimine, mille abil sain end viia keelelainele ning ülevaate karjääriteenuste korraldusest Eestis läbi ingliskeelsete materjalide. Loomulikult ainuüksi sellest ei piisanud ning kuulasin lisaks temaatilisi podcaste ning salvestusi. Kursuse abil on mul nüüdseks olemas materjal, mida saan kasutada edaspidi nii töös kui õpirändes. Programmis olles sain näha kahte vaadet – kuidas ise ennast ette valmistada õpirändeks ja olla rändur ning teisalt, kuidas meie riiki kuvatakse külalistele. Eesti-poolse korralduse kohta saan öelda vaid kiidusõnu. 

Minu peamine eesmärk oli keeleõpe, mistõttu teadlikult osalesin kõigis tegevustes, mis korraldatud olid. Lisaks veetsime programmiväliselt grupiga aega koos. Saime tundma valdkonna inimesi, nende riikides karjääriteenuste korraldusest, tööst, kultuuridest ja elust enesest. Esimestel päevadel tundsin end küllaltki ebakindlalt ning arvasin, et minuga ei juhtu mingit imet. Siiski, kolmandal päeval toimus murdepunkt ning ühtäkki läksid vestlused üha mugavamaks. Uskumatu, kuid isegi nelja intensiivses keelekekeskkonnas olemise päevaga, on võimalik kogeda, et õhtul magama minnes käivad peas vaid võõrkeeles sõnastatud mõtted.  

Kindlus ja julgus

Mis see mulle andis? Hea võimaluse näha oma tööd kõrvaltvaatajana ning mõista, kui lai karjäärivaldkond on. Samas, riigiti sarnane ja teisalt nii erinev. Sain uusi tutvusi ja põnevaid kohtumisi. Kindlasti julgust ja kindlustunnet minna teise keelekeskkonda ning suhelda nii argises kui erialases keeles. Kogesin, et hea ettevalmistus toetab just õigel hetkel. Küll aga on suurem väljakutse keeleoskust säilitada ning edasi arendada. Selleks leidsin endale keelesõbra, kellega iganädalaselt vestleme. Samuti olen valinud lugemiseks teadlikult ingliskeelset erialast kirjandust, kasutan keeleõpperakendust ning püüan end rohkem viia keelekeskkonda nt osaleda rahvusvahelistel konverentsidel.  

Vahel polegi vaja kaugele minna, et saada väärt kogemust. Oluline on anda endale võimalus.“ 

Eestis toetavad Academia õpirännet kolm organisatsiooni. Euroguidance Eesti on koordineeriv partner Eesti ja erinevate Euroopa riikide vahel ning korraldab Academia Eesti programmi. Karjäärinõustajate Ühing ning Eesti Töötukassa lähetavad õpirändesse enda liikmeid ja töötajad. 

Kui soovid kuulda ka Eesti karjäärispetsialistide kogemustest Hispaania, Norra ning Taani õpirännetest siis 1. oktoobril oled oodatud Academia Ampsude viimasele seminarile, kus lisaks kogemuste jagamisele teeme kokkuvõtteid lõppenud hooajast ning piilume uude õpirände hooaega. 

Viimati uuendatud: 01.10.2024