Menüü
Teisipäev, 21. september 2021

Reisida või mitte?
10 põhjust, miks pandeemiale vaatamata õpirändele minna

On täiesti loomulik, et kui ühiskond on täiesti uudses olukorras, nagu näiteks ohtliku viiruse levimine üle maailma, katkeb ka igasugune reisimine kui noaga lõigatult. Või muutub vähemalt küllaltki tülikaks, et igaüks minna ei tahagi. Pooleteise aastaga oleme aga ise uute oludega kohanenud ja aru saanud, et tegelikult pole reisimises midagi keerulist, kui oled ise vastutustundlik.

Noor kõnnib, kohver käes

Anname sulle 10 lihtsat põhjust, miks teha kaasa oma elu vingeim sõit ka siis, kui tundub, et koroonaviirus meid rahule jätta ei taha.

1. Õpirändeid on erineva pikkusega

Kui tunned, et ei ole valmis veel pikemaks ajaks omapäi välismaale minema, ole mureta. Õpiränne ei pea kestma aastat või isegi poolt sellest. Erasmus pakub nii lühikesi kui pikemaid õpirändevõimalusi. Nii võid olla välismaal kasvõi ainult kaks päeva kuni üks kuu! Aga muidugi saad minna ka pikemaks, kasvõi terveks aastaks. Tutvu õpirände võimalustega meie kodulehel, ole sa õpilane, õpetaja, kutseõppur, tudeng, õppejõud, koolitaja, haridus- või noorsootöötaja. Võimaluste valik on lai!

2.  Õpid iseennast tundma

Kui oled noor, pole üksinda välismaale kolimine naljaasi. See on noore inimese jaoks tõsine julgustükk, milleks end lõpuni ette valmistada on üsna raske. Kogenud erasmuslased teavad, et enamasti teeb uustulnuk sellisel juhul läbi neli faasi: uude riiki saabumise eufooria, peale seda kohale jõudev reaalsus koos koduigatsusega, seejärel leppimine ning viimaks soov, et see kogemus niipea ei lõppeks. Alles üksinda elades õpid iseennast tundma, saad aru, milline inimene sa oled ning võibolla avastad koguni selle tee, millel tulevikus käia tahad.

3. Uued sõbad!

Kas oled märganud, et kui erasmuslane kohtub erasmuslasega, on neil mõlemal silmis kummaline helk? See on vana hea äratundmisrõõm, sest sa tead, et oled kokku sattunud sama seiklushimulise ja julge inimesega ning kohe-kohe hakkab juhtuma midagi põnevat. Üksinda kooli ühikasse saabudes tasub sul vaid otsida üles teised erasmuslased, kes sind rõõmsalt endi seas tervitavad. Sotsiaalmeedia aitab sul samuti üles leida just selle linna erasmuslaste grupi. Need vahetusaastal sõlmitud sõprussidemed jäävad pidama aastateks ja saad kindel olla, et sul on alati kuskil maailma nurgas mõni diivan, millel iga kell maanduda võid.

4. Excusez-moi, parlez-vous français?

Keelt võib õppida koolis ja internetis, uurides raamatut ja näppides äppe, aga olgem ausad – kõige ladusamalt saab uue keele selgeks ise selles keskkonnas pikemalt elades. Eriti, kui räägime riikidest, mille asukad ei taha inglise keelt eriti tunnustada. Nagu näiteks prantslased. Eks katsu mõnes Biskaia lahe äärses kondiitriäris pain au chocolat’ asemel inglise keeles šokolaadisaia küsida ja vaata, mis nägu seepeale tehakse…

5. Teistsugune kultuuriruum

Ükskõik, kuhu õpirändele lähed, see on ikkagi kodust erinev ning ilmselt tuleb sul ette mitu kultuurišokki, enne kui end kodusemalt tundma hakkad. Aga see on ju privileeg! Ümbritse end uute paikade, inimeste ja kommetega. Proovi võõrapäraseid toite ja külasta kultuuriasutusi. Nii avardad iseennast inimesena, aga sul avaneb ka unikaalne võimalus näha, kuidas välismaalased suhtuvad sinusse ja sinu enda kultuuri.

6. Eelised ja võimalused

Kuigi esialgu keskendud uues riigis kindlasti õppimisele, siis vähem tähtsam ei ole ka sealne tööturg. Ehk leiad vaimustavaid karjäärivõimalusi just sellest riigist, millesse õprände ajal ära armud? Kui sul on ette näidata välismaal elamise kogemus, annab see igale tööandjale signaali, et oled väljakutsetele avatud ja tuled iseendaga toime ka keerulisemates oludes.

7. Soe söök ja pestud pesu?

Paljude noorte jaoks tähendab pikemaks ajaks välismaale kolimine iseseisva elu algust. Ise enda eest vastutades saad üsna ruttu aru, et elus on palju asju, mida oled seni võtnud enesestmõistetavana. Prügi ei viigi ise ennast välja, koju tulles ei oota sind enamasti ema või isa valmistatud soe toit ning selleks, et pestud pesu riidekappi jõuaks, tuleb sul endal see sinna panna. Pead ise käima toidupoes ja oma eelarvega majandama ka siis, kui see tähendab kuu lõpus kiirnuudlite söömist. Iseseisvumine on mõrumagus, aga vajalik ning lohuta end sellega, et sinu ümber on kümneid teisi noori, kes elavad läbi täpselt sama. Nii mõnelgi juhul leiad endale hoopis sellised sõbrad, kellega koos neid tüütuid kohustusi ette võtta.

8. Toetus on helde

Erasmuse vilistlane Jalmar Vabarna on rääkinud, et kui tema sai kätte raha, mis oli talle ette nähtud aastaks Rootsis Ingeborgis elamiseks, tundis ta, et tal polnud eluski korraga nii suurt summat pangaarvel olnud. Ta sai endale lubada nii mõndagi, mida on tarvis iseseisvat elu alustaval noorel, näiteks nagu potid-pannid ja muu sarnane. Niisiis, Erasmus+ programmi kaudu saad võimaluse mitte ainult välismaal õppida, vaid teha seda murevabalt.

9.  Pandeemia ajal on igal pool vähem rahvast

Kõik vaatamisväärsused, mis tavaliselt turistidest pungil, saab nüüd rahulikult ära näha.  Mona Lisa Louvre’is või Berliini müürile maalitud suudlevad sotsialistid? Käkitegu. Unusta tõuklemine. Viiruse tõttu on turiste igal pool vähem tunglemas ning vahetustudengina oled peaaegu kohalik ning võid kõiki kuulsaid kohti vaadata siis, kui ise seda tahad! Muide, pääs muuseumitesse ja muudesse kultuuriasutustesse on õpilastele ja tudengitele enamasti soodushinnaga või lausa tasuta!

10. Ära olles hakkad kodu hindama

Tead küll seda ütlust, et sa ei oska hinnata seda, mis sul on, enne kui sellest ilma jääd. Midagi sarnast toimub sinuga ilmselt ka pikemalt välismaal elades. Jah, need kogemused on eredad ja absoluutselt seda kõike väärt, aga kodukoha võlust saab ikka kõige paremini aru siis, kui sellest natuke aega eemal olla.

Viimati uuendatud: 13.10.2021