Menüü
Kolmapäev, 30. märts 2022

Noortele jagatakse 35 000 tasuta reisipassi

Seiklusjanustel Euroopa Liidus elavatel noortel avaneb taas võimalus laiendada oma mugavustsooni ja silmaringi ning avastada Euroopat reisides tasuta rongiga sinna, kuhu nad ise soovivad.

Rong

Erasmus+ egiidi all tegutsev DiscoverEU jagab selle aasta esimeses voorus noortele eurooplastele 35 000 tasuta reisipassi, millega saab rongiga läbi sõita terve Euroopa, õppida tundma kultuuripärandit, kogeda uut, harjutada keeli ning kohtuda erinevate inimestega. Oma unistuste reisile saab minna üksi või võtta kaasa kuni neli sõpra.

Võistlus toimub igal aastal ning osa võtma ootame 18-aastaseid noori, ehk inimesi, kes on sündinud ajavahemikus 1. juuli 2003 kuni 30. juuni 2004 (k.a). Reisipassi lunastamiseks tuleb esitada avaldus Euroopa noorteportaalis ning seejärel täita seal samas Euroopa Liidu väärtuste teemaline valikvastusega küsitlus. Testi saab täita 7. aprillist kuni 21. aprillini.

Võitjatega võetakse mõne nädala pärast ühendust e-posti teel. Ei maksa pead norgu lasta, kui õnn kohe ei naerata: kõiki osalejaid hoitakse ootenimekirjas ja nendega võetakse piletite vabanedes ühendust. Kui ka siis ei lähe õnneks, on Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse programmidel veel hulgaliselt võimalusi maailma avastamiseks, näiteks noorte osalusprojektid, õpiränne, praktika välismaal ja palju muud.

Üle-Euroopalisele seiklusele saavad kõik Euroopa Liidu liikmesriikide ning Erasmus+ programmiga seotud riikide elanikud. See tähendab, et osaleda saavad ka Islandil, Liechtensteinis, Põhja-Makedoonias, Norras, Serbias ja Türgis elavad noored. Lisaks reisipassile saavad noored ka sooduskaardi, mis on abiks toidu, majutuse, kohaliku transpordi, kultuuri, spordi ja muude kulutuste eest tasumisel.

Kõik reisipassiga noored kogutakse kokku ühte Facebooki rühma, mille kaudu saab end üksteise seikluste ja soovitustega kursis hoida, ühiseid kohtumisi korraldada ning reisiplaane sättida.

Reisipasse on alates 2018. aastast jagatud pea 130 000 noorele eurooplasele.

Mida ütlevad juba osalenud?

Markus, kes käis 2018. aasta septembris Ungaris, Horvaatias, Sloveenias, Saksamaal ja Hollandis:

Berliinis kogesime aastaaegade vahetust- poole päeva pealt muutus ilm 31-kraadisest suvest 13-kraadiseks ja tuuliseks sügiseks. Seal kohtusime ka Couchsurfingu abil ühte endist Tartu Ülikooli tudengit, kes meile kohalikku elu tutvustas ning viis meid oma sõpradega välja. See õhtu on mu selle reisi üks helgeim mälestus.

2019. aastal üksi Euroopas reisinud Johanna:

Tulevastele seiklejatele soovitan kõhklustele vaatamata siiski teele asuda ning ausalt, üksi reisimine pole üldse nii hirmus! Uute vestluste algatamine on üllatavalt lihtne – inimesed on valdavalt ilusad ja head! – ning erinevate olukordade iseseisvalt lahendamine muudab enesekindlamaks.

2021. aastal DiscoverEUga Euroopas käinud Andreas:

Sattusin DiscoverEU programmi tegelikult täiesti juhuslikult, kui nägime sõbraga sotsiaalmeedias nende reklaami. Mõtlesime, et miks mitte õnne proovida, ehk veab. Teade võidust tuli suure üllatusena, kuna arvasin, et võimalus niivõrd paljude osalejate seast väljavalituks osutuda on väga väike. Olin juba varasemalt mitmeid kordi erinevaid välisriike külastanud nii sõprade kui ka tuttavatega, mistõttu ei osutunud rongireisi planeerimine niivõrd keerukaks.

Oma reisiseiklusel kümmet riiki külastanud Stella:

DiscoverEU programmi avastasin ma täiesti juhuslikult Facebookist ning 2018. aasta sügisel otsustasingi ma julguse kokku võtta ja programmi kandideerida. Tookord ma kahjuks valituks ei osutunud, seega proovisin uuesti 2019. aasta kevadel. Kui esimesel korral kandideerides püüdsin olla võimalikult põhjalik ja korrektne, siis teisel korral kandideerimine toimus täiesti spontaanselt, läbi mõtlemata ja võidule üldse mitte lootes. DiscoverEU rongipassi võitjaks osutusingi aga justnimelt peale teise vooru lõppu. See on ehtne näide sellest, kuidas mitte kunagi ei tasu alla anda ja kõik peab lõpuks minema nii, nagu minema peab. /…/  Peale väljavalituks osutumist liitusin Facebookis suure ühisgrupiga, kuhu olid kokku koondatud kõik DiscoverEU programmi saadikud üle Euroopa. See tegi asjaajamise kindlasti kergemaks, sest grupis jagatud probleemid, reisinipid ning muljed aitasid reisiks paremini ette valmistuda. Just sellest grupist leidsin omale ka reisikaaslased – Leedu tüdrukud Gabija ning Vejune ja Poola tüdruku Malgorzata.

Viimati uuendatud: 05.04.2022