Menüü
Reede, 12. mai 2023

Liikumisaastal Läti moodi

Üks värskemaid tegevusi Erasmus+ programmis on õpirändevõimalus sporditöötajatele.
Erasmus+ spordiprogrammi tutvustuseks korraldatakse sellel aastal üle Euroopa mitu sündmust. Meil õnnestus koos Eesti osalejatega käia Riias temaatilisel seminaril “Erasmus+ promoting physical activity and cooperation in education and training”.

Seminaril oli väga põhjalik ja eripalgeline programm. 12 riigist pärit spordi- või tervisehoiuorganisatsioonide ning haridusmaailma esindajad tulid kokku, et saada uusid ideesid Erasmus+ liikumisteemalisteks projektideks ning leida endale koostööpartnereid. Seminar ühendati Riia maratoniga, mis toimus 7. mail ja kõikidel osalejatel oli võimalik Erasmus+ tiimis 5 km distantsile jooksma/kõndima minna.

Et spordirahvas on tõesti aktiivne ja mänguline selgus juba esimesel õhtul, kui tutvumisbingo ruudustiku täitmiseks tuli kokku saada 15 erineva ülesande täitmist tähistavad kleepsud. Selleks tuli näiteks välja mõelda veidraid abivahendeid kasutades uus spordiala, mahtuda kümnekesi pisikese ringi sisse, ehitada kõrge mängukaarditorn või lihtsalt välja valida mõni inspireeriv lause, mis innustab edasi pürgima. Samuti leidus mitmeid vabatahtlikke järgmiste päevade virgutuspause läbi viima.

Seminaril tutvustati edukaid liikumist ja sportlikke ning tervislikke eluviise propageerivaid projekte. Kes teadis, et Lätis on peale laulupeo suurim üritus laste iga-aastane liikumisfestival ZZ Championship, millest võtab osa ligi 30 000 koolinoort? Teemad, millest kõneldi olid väga variatsioonirikkad – alates sellest, kuidas riskinoori loodusesse aega veetma meelitada kuni Pauls Stradiņši meditsiiniajaloo muuseumi sporditossunäituse tutvustuseni.

Viimaseks “maiuspalaks” jäetud seminari peaesineja oli Läti olümpiavõitjatest 3×3 korvpallitiimi treener Raimonds Feldmanis, kes rääkis meile meeskonna motiveerimisest.

Loomulikult tutvustati ka Erasmus+ programmi taotlemisnüansse ja leiti üles ühist huvi pakkuvad teemad, näiteks kuidas uusi liikumistegevusi koolitundidesse integreerida või hoopis lapsi videomängude juurest päriselt liikuma saada. Arutelude tulemused tuli aga esitada teatrivormis!

Pühapäev, 7. mai oli suuresti kaetud võimalusega ise sporti teha või liikuda. Kes ei soovinud osaleda suurel spordipeol ehk Riia maratoni 5 km distantsil, võis valida seiklusliku linnaorienteerumise. Pärast tuligi välja, et orienteerujad läbisid tegelikult mitu korda pikema distantsi kui jooksjad. Peale krõbekülma laupäeva oli ka ilm imeline!

Spordipäeva juhtisid mägironijast meeskonnatöö treener Māris Resnis ja füsioterapeut Luīze Bebriša-Fedotova, kes tegi osalejatele enne sportima suundumist põhjaliku soojenduse.

Lausa nii põhjaliku, et järgmise päeva õhtuks oli suuri raskusi toolilt püsti tõusmise ja esimeste sammude tegemisega!

Erasmus+ tiimis suundus võistlema sadakond helesinistes särkides vaprat ja hea meel on tõdeda, et tiimi kiireim jooksja on pärit just Eestist.

Jooksurajale oli tulnud väga erinevaid spordisõpru – päris pisikestest lastest ja mõnest koerast kuni kahe kepiga kõndiva vanahärra ja ratastoolis vurajateni. Vahva oli ka see, et vabatahtlikena said tegutseda erivajadustega noored, näiteks finišeerijatele medaleid kaela pannes. Kui juurde lisada toetav ja pidevalt aplodeeriv Riia publik ning mitmed ergutavad orkestrid ja bändid raja ääres, siis oli tegu ühe igati kaasava ja sooja südamega korraldatud suure spordisündmusega.

Eesti tiimis osalesid seminaril ja 5 km jooksus ning ütlevad korraldajatele suured tänusõnad Sofia Green Tallinna Juudi Koolist, Sabina Sägi EdTech Estoniast ning kaks Tiinat ja Markus Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse Agentuurist.

Fotod: ©VIAA, 2023

Vaata lisaks: Erasmus+ sport

Film Erasmus+ tiimist Riia maratonil

Viimati uuendatud: 12.05.2023