Menüü
Reede, 4. november 2022

Erasmus+ tuuritab 35. aastapäeva puhul läbi Eesti

Tuhandeid eestlasi maailma viinud ja välismaalasi Eestisse toonud rahvusvahelise haridus- ja noortevaldkonna programmi Erasmus+ loomisest möödub tänavu 35 tegevusrohket aastat. Eestis tähistame seda tähtsat verstaposti tuuriga: viime Erasmuse sinna, kus seda veel ei ole!

Valisime tuuri tarbeks välja paigad, kus Erasmuse programm veel tugevalt kanda kinnitanud pole. Käime läbi kõik 15 Eesti maakonda ja kutsume kokku sealse piirkonna haridus- ja noortevaldkonna asutuste esindajad, et neile Erasmuse võimalusi otse tutvustada.

Erasmus+ programmi 35. aastapäeva tähistava tuuri avalöögi andsime selle nädala kolmapäeval Põlvamaal Mehikoorma seltsikeskuses ning tuur jätkus järgmisel päeval Võrumaal Antsla Gümnaasiumis ja Valgamaal Lüllemäe Põhikoolis. Kohale olid tulnud valla ja naabervaldade koolide, noortekeskuste, kultuuri- ja seltsimajade, aga ka kohaliku omavalitsuse ja mõne täiskasvanuharidusasutuse esindajad. Noorteprogramme tutvustasid noorteinfo võrgustiku Eurodesk esindajad. Aitäh Põlvamaa kontaktpunkti esindajale Ene Piknerile Räpina Avatud Noortekeskusest ja Valgamaa esindajale Margit Koljule Valgamaa noorsootöökeskusest Tankla!

Vestlusring Mehikoormas

Meid võeti kõikides asupaikades soojalt vastu ja oli hea meel tutvuda nii armsa seltskeskuse kui koolimajadega. Osalejad olid programmist huvitatud, esitasid palju küsimusi ja jagasid oma kogemusi. Juttu jätkus peale esitluste tegemist veel kohvilaua ümbergi pikemaks. Juba käidigi välja projektiideesid, sõlmiti Eurodeskidega kokkuleppeid tulevateks esinemisteks, avaldati kohest soovi kontaktseminarile sõita ja ka karjääriteooriate veebiseminar sai õige mitu osalejat juurde. Antslas oli ka päris pidulik hetk, kui andsime naabrusest pärit MTÜ HAREDile üle Euroopa innovaatilise õpetamise auhinna.

Auhinnaga pärjatud MTÜ HAREDi esindajad Georg ja Sirje Aher

Tulevad nädalad viivad meid Jõgevamaale Jõgeva kultuurikeskusesse, Tartumaale Kolkja lasteaed-põhikooli, Lääne-Virumaale Väike-Maarja noortekeskusesse, Ida-Virumaale Jõhvi kontserdimajja, Raplamaale Järvakandi kultuurihalli, Järvamaale Põhja-Järve kultuurikeskusesse, Hiimuaale Emmaste noortekeskusse, Saaremaale Orissaare noortekeskusesse, Pärnumaale Pärnu-Jaagupi põhikooli, Viljandimaale Abja-Paluoja noortekeskusesse, Läänemaale Sutlepa vabaajakeskusesse ning Harjumaale Paldiskisse Lääne-Harju vallamajja.

Erasmus+ programmi 35. aastapäeva tähistamise finaal toimub 14. detsembril Brüsselis. Erasmus+ sai alguse 1987. aastal, pakkudes toona õpirändevõimalusi vaid 3000 üliõpilasele. Sellest ajast alates on Erasmus+ programmis osalenud umbes 13 miljonit inimest. Ajavahemikuks 2021-2027 on Erasmus+ eelarve hinnanguliselt 28,4 miljardit eurot, mis on võrreldes eelmise seitsmeaastakuga peaaegu kahekordistunud.


Erasmus+ õpirände- ja koostööprojektid toetavad rohe- ja digipööret ning aitavad kaasa kodanikuaktiivsuse tõstmisele ning noorte osaluse edendamisele. Kaasamine jääb Erasmus+ programmi põhiprioriteediks, et võimaldada rohkematel inimestel välismaal õppida ja programmi kaudu ühiskonnaelus aktiivselt osaleda.

Viimati uuendatud: 21.11.2022