25. jaanuaril toimus Kultuurikatlas DiscoverEU inspiratsioonipäev „Avarda oma maailma!“. Programmis osalenud noored jagasid oma reisikogemusi, toimus paneelarutelu isiksuse kasvamisest läbi reisimise ning nauditi head muusikat Maris Pihlapi ja Ingeri esituses. Päeva juhtis Daniel Levi.
DiscoverEU on Euroopa Liidu algatus, mis annab 18-aastastele Euroopa noortele võimaluse tasuta rongiga reisides Euroopat avastada. Alates 2018. aasta juunis toimunud esimest voorust on tasuta piletid võitnud juba üle 50 000 noore.
Omal käel ja omas tempos õppimise programm
Päeva avanud haridus- ja teadusministeeriumi rahvusvahelise koostöö juht Laura Limperk-Kütaru toonitas, et maailma avastamine pole kunagi olnud nii suurte võimalustega kui praegu ja seda isegi vaatamata koroonapandeemiale. Paljuski toetavad seda mitmed Euroopa Liidu programmid nagu 35 aastaseks saav Erasmus+ ja erinevad Euroopa Solidaarsuskorpuse tegevused.
Noored muretsevad keskkonna ning kliima pärast, sestap sobib kestliku reisimise põhimõtteid rakendav DiscoverEU praegusele põlvkonnale ideaalselt, andes võimaluse avastada maailma keskkonnasäästlikult. Limperk-Kütaru avaldas lootust, et info programmi kohta jõuab ka kõige kaugematesse Eesti maakohtadesse, et kõikidele noortele, kel pole seni olnud võimalust reisimiseks, avaneksid programmi uksed. Lisaks rõhutas ta, et reisides oleme oma maa saadikud, kutsudes nõnda teiste riikide noori avastama ka meie väikese Eesti vaatamisväärsusi.
Unustamatud kogemused vaatamata viperustele: loo ise oma seiklus
DiscoverEU rongipassiga saab reisida nii üksi kui kuni viieliikmelise rühmana. Britt-Lauren Oltsmann kandideeris üksinda ja osutus reisipassi võitjaks, kuid Kaisa Ülviste seikles koos kolme klassiõega. Nende reisikogemustest said nüüd kõik huvilised osa.
Britt-Lauren oli see õnnelik, kes alguses ei osutunud valituks, kuid sai reisipassi ootenimekirjast. 2 kuu jooksul läbis neiu 8 riiki ja kokku 8630 kilomeetrit, kasutades sõitmiseks 34 erinevat rongi.
Kuna reisipasse jagatakse Euroopa-sisese piirideta rongireisimise süsteemi Interrail kasutamiseks ja see paraku meil ja veel mõnes riigis ei toimi, tuleb kõigepealt leida teekonna alguspunkt. Britt-Lauren astus oma seiklusele vastu Milanos, olles sinna lennanud üheotsapiletiga ja broneerinud vaid kahe esimese öö majutuse ning asus kohapeal reisiplaani looma.
„Võta pigem vähem riike ette, kuid süvene ka väikestesse kohtadesse,“ soovitas Britt-Lauren. Ta andis reisi planeerijatele ka mitmeid kasulikke näpunäiteid, mainides eelkõige rongireisidel kasutatavat Railplanneri äppi, mis muidugi elulisi situatsioone nagu näiteks vedurijuhtide streik või välja müüdud rongipiletid ette ei saa näha.
Teine Britt-Laureni soovitus oli liituda DiscoverEU Facebooki grupiga, mis koondab nii reisijaid kui programmi vilistlasi. Kui ta sellesama Berliini streigi tõttu tahtmatult Hollandi linna Zwollesse toppama jäi, leidis ta peatselt grupi kaudu ühe neiu, kes aitas nii majutusega kui linna tutvustamisega ja reis sai ootamatult toreda lisaväärtuse. Sõpru või reisikaaslasi on grupi kaudu leidnud teisedki.
See ei olegi pettus? Liiga hea, et olla tõsi!
Raplast pärit Kaisa Ülviste klassiõde avastas DiscoverEU võimaluse ning söögivahetunnis pandi reisitiim kokku ja järgnevas füüsikatunnis täideti grupiviisilise reisimise taotlusvorm. Kui nad tõesti reisipassid võitsid, tekkis küsimus, et kas see kõik toimub päriselt või on tegu mingi pettusega. Alles põhjalikumalt guugeldades veendusid neiud, et neid tõesti ootab ees suvine seiklus!
Kaisa soovitas reisi ettevalmistamiseks planeerimiskoosolekuid, et kõikide soove arvesse võtta. Koos pandigi kokku reisimarsruut, mis hõlmas Austriat, Prantsusmaad, Hollandit ja Rootsit. „Huumorimeel on see, mis ühendab,“ kostis ta vastuseks Daniel Levi küsimusele, kuidas mitme nädala jooksul üksteisele mitte kurnavaks muutuda. Lisaks tuleks sellele, kes parasjagu väsinum ja seetõttu natuke torssis, pisut hingamisruumi anda.
Kaisa arvas, et nende reis oli kogemuste pagas kogu eluks – ühtaegu hariv ja kultuurne, mis aitas sõpru paremini tundma õppida kuid ka tulevikus teatud vigasid vältida. Meeldejäävaimaks pidasid neiud Eiffeli torni ees pildistamist ja kohtumist pisikese Mona Lisaga peale kolmetunnist reibast sabatamist.
Mine maja taha metsa või alusta reisimist Poola sõidust
Reisimine kui isiksuse kasvamise võimalus? Sellel teemal arutlesid reisiblogija Liina Metsküla, Rail Balticu keskkonnajuht Roland Müür, Eesti Rohelise Liikumise entusiast Karola Kivilo ning noortevaldkonna ekspert ja Taltech/P2P Labi nooremteadur Ülly Enn. Vestlust ohjas Euroopa Solidaarsuskorpuse programmijuht Anett Männiste.
Arutleti keskkonnasõbraliku reisimise olemusest, juureldi virtuaalsete reisimisvõimaluste plusspunktide üle ja räägiti reisimisele kuluvast eelarvest.
Reisimine on privileeg, kuid ka suur vastutus, toonitati ühiselt. Ekspertide sõnul tuleks reisida keskkonnasõbralikult või panustada sihtpunktis kogukonna heaks. Keskkonnamõjude tasakaalustamiseks saab midagi ära teha ka koduses Eestis. Virtuaalsed reisimisvõimalused avavad aga maailma rohkematele noortele, kes ei pääse erinevatel põhjustel kodunt välja.
83 riiki külastanud Liina Metsküla andis näpunäiteid reisi eelarve koostamiseks, jõudes selleni, et reisimine seisab enamasti tahtmise ja ettevõtmise, mitte rahapuuduse taga. Et kogeda midagi uut, võid minna ka vanasse tuttavasse kohta, sest maailm on alalises muutumises. Kes aga soovib kodumetsast kaugemale reisimises kätt ja jalga proovida, võib alustada näiteks Poola sõidust ja seal ringi vaatamisest.
„Erasmus+ ja selle kaudu DiscoverEU on rahu ja koostöö programm, mida on praegustel segastel aegadel maailmale väga vaja,“ rõhutas lõpetuseks Ülly Enn.
Lisainfo:
DiscoverEU inspiratsioonipäeva salvestus
DiscoverEU: taotlemine ja kogemuslood